Press | עיתונות

ראיון לטיים אאוט- הגר שפירא ואורן פישר, 8.3.18

1 איך הפרויקט התגבש, מה יהיה בתערוכה ואיך הוא יגיב לגירוש?

הגר שפירא, אוצרת התערוכה  ואמנית תושבת השכונה:

הפרויקט נולד מזה שנאלצתי להסיר מהמרפסת של דירתי שעל רח׳ מסילת ישרים את השלט ״דרום תל-אביב נגד הגירוש״. (בעלת הבית שלי, ילידת המקום התעקשה, וגם השכנה הותיקה מלמטה לא אהבה. בחרתי שלא להתווכח, כי התקשיתי מלכתחילה להיות מיוצגת מאחורי ססמאות, שהרי המצב הוא מורכב בטירוף, על אף שפוליטית האמירה מדויקת ואסטרטגית. )

הרגשתי שאני מסתובבת בשכונה בלב כבד, בבושה גדולה, וכאדם יוצר, חסרה לי התייחסות לסיטואציה ומורכבותה באופן חזותי.

ככה נוצר החיבור עם הבית האדום – פלטפורמה מאפשרת, וביחד גבשנו רעיון לתערוכת תגובה רחבה. הפצנו קול קורא ונדהמנו מההיענות. אמנים, מוסיקאים, אנשי חינוך – הרתמות חסרת תקדים של יותר ממאה אמנים – והיופי הוא שבתערוכה לכולם יהיה מקום – מאמנים מוכרים ושמות גדולים, אמנים מבקשי מקלט, הצלם החובב מבאר שבע, בובנאיות, פרויקט צילום עם ילדי מבקשי המקלט, ובעיקר הרבה אמנים שחיים פה בשכונות את המציאות הזו באופן יומיומי, ולא יכולים להשאר אדישים. למעשה, היצירות שקשורות לנושא כבר קיימות. אנחנו רק מלקטים אותן.

התערוכה תהיה מאוד מגוונת – ציורים, צילומים, פיסול, פוסטרים, תחריטים, בובות, שרשרת, וידאו, ועוד ועוד ועוד. הארוע כולו מתוכנן להיות עשיר, בהתאם לאנשים שיקחו חלק- מבחינת תכנים, הופעות, הקרנות, הרצאות. אפילו יש מדרש בנושא שתעביר הישיבה החילונית בינ״ה – התנועה ליהדות חברתית, הפעילים פה בגנים הבוטניים שבקריית שלום. בסך הכל אנחנו מקווים להצליח לאפשר למבקרים לחוות את הנושא מנקודות מבט רחבות יותר. חזותיות, רגשיות. כמו שאמנות יודעת לעשות. ויהיה גם הרבה תוכן מוסף ואיניפורמטיבי בארוע.

בנוסף, בשורה התחתונה מדובר באירוע התרמה, שהכנסותיו יחולקו בין עמותת אליפלט, הפועלת למען ילדי הפליטים, ובית אחותי – מובילי קמפיין ״דרום תל-אביב נגד הגירוש״.

2 איך אתם חווים את איום הגירוש בשכונת שפירא, שם נמצא הבית האדום? איך התגובות בשכונה?

הבית האדום מגוון ומורכב מאמנים, אנשי חינוך, ויזמים קהילתיים חלק מאיתנו גרים בשכונה כבר שנים ומודעים ממקור ראשון להזנחה שדרום תל אביב חווה מבחינות רבות – הזנות והסחר החופשי בסמים, התחנה המרכזית החדשה. אלו עוולות המצטרפות לריכוז העצום והלא פרופורציונלי של מבקשי המקלט בתוך חלק מאוד מסוים בעיר. מה שהחל כפתרון זמני כיום מראה אותות מצוקה ומקשה על התושבים הוותיקים שהוזנחו טרם הגעת מבקשי המקלט, וכן -ההסתה שמגיעה מלמעלה תורמת להתססת האווירה ברחובות – על אף שחשוב לציין את המרקם היומיומי העדין של דו קיום וכבוד הדדי שבהחלט מתקיים פה. אנו מאמינים כי קיימים פתרונות רבים ויצירתיים להתמודדות עם הדברים, כמו פיזור פרופורציונאלי של מבקשי המקלט ברחבי הארץ, אבל מצטרפים קודם כל לקריאה הברורה-

״נגד הגירוש, ובעד דרום תל-אביב״. גירוש מבקשי המקלט למדינות שאינן שלהן וחשיפתם לסכנת מוות היא שגויה והרסנית.

התגובות בשכונה מגוונות – ניתן לראות זאת בכתובות הריסוס העולות אחת על השניה. יש קבוצת תושבים שתומכים בגירוש, ולעומתם גם מדהים לראות את ההתארגנויות של מתנגדי הגירוש – תושבים וותיקים וחדשים כאחד, כפי שראינו בעצרת שהייתה בשבת הקודמת ברח׳ לוינסקי.

בתערוכה ננסה להציג את מורכבות המצב וריבוי הדעות בשכונה תוך שמירה על שיח מכבד ומגשר.  אירועים כמו זה המתקרב יכולים להציף ולעורר שיח הומני ורגיש למצב.

3 האם האמנות יכולה לסייע בכלל לגירוש המתקרב? יכול להיות שהפרויקט הזה קצת מנותק, שמח ופאן בעוד שבפועל יש אנשים שחרדים לחייהם? לא עדיף לעשות פעולה ממשית בשטח?

אמנות זו צורת פעולה שונה מהפעילות החברתית האקטיביסטית. אני לא חושבת שזה בא אחד כנגד השני, אלא פועל ברבדים אחרים. המגוון העצום של היצירות שאספנו שמגיבות לנושא הן לא סיוע ממשי להתנגדות לגירוש, אין שום דבר ״פרקטי״ בארוע כזה –  למעט, וזה חשוב מאוד כמובן, גיוס הכספים.

יחד עם זאת כאנשי אמנות – אנחנו מאמינים מכל הלב שלאמנות יש השפעה. בין אם זו חווייה רגשית אצל צופה אחד, או מסה של אמנות בתערוכת נושא – ואז האפקט המתקבל הוא כבר יותר חזק. יש כמובן אמנות עם פרובוקציה, שמצליחה מעט להרחיב את השיח, ואמנות אינפורמטיבית, הפונה יותר לאינטלקט. כשקבלנו מענה לקול קורא, הרבה אמנים ממש הודו לנו על קיום הארוע. ואם אנחנו מאפשרים לאנשים להרגיש יותר מעורבים, אני בטוחה שיש לזה השפעה ממשית בחיים שלהם, וזה כבר משהו.

מטרתנו מעבר להעמדת התערוכה והארוע הכולל, היא לאגד את כל היצירות והסרטים מהתערוכה, לכדי איזשהו קטלוג דיגיטלי – אותו נפיץ לכל מאן דבעי, בדגש על אנשי חינוך והוראה. זו כבר למשל פעילות ממשית בשטח. שם אני, כאשת אמנות והוראה, יכולה לפעול ליידוע, לדיאלוג, ומי יודע – אולי גם להשפעה ממשית על דעת קהל.

היופי זה שאמנות היא לא פוליטיקה, אבל כן יש לה את האיכויות לדגדג או להציק לאנשים באופן שהוא מעבר למילולי. ומכיוון שזה התחום שאנחנו באים ממנו, זה מה שאנחנו יכולים לתרום לטובת המאבק הקריטי הזה.

https://www.instagram.com/p/BiEhRCmhcqz/?taken-by=hagarsk